لوگو ایران یراق

ساعات کاری

شنبه تا پنج‌شنبه: ۰۹:۰۰ الی ۲۰:۰۰

سندبلاست شیشه
سندبلاست شیشه

شنیدن نام سند بلاست شیشه برای افرادی که در این حوزه و حوزه هایی همچون یو پی وی سی مشغول به فعالیت هستند، موضوع عجیبی نیست، اما این موضوع برای افرادی که آشنایی زیادی با صنعت شیشه و سازه‌های شیشه‌ای ندارند، می‌تواند کمی عجیب باشد. سند بلاست شیشه به فرایندی گفته می‌شود که طی آن، شیشه به حالت مات تبدیل می‌شود.

فرایند سند بلاست شیشه

معمولاً سند بلاست را با استفاده از پاشیدن شن و ماسه با سرعت بسیار زیاد و با زاویه مناسب، بر روی شیشه اعمال می‌کنند که در نهایت نیز سبب مات شدن شیشه می‌شوند. شن و ماسه‌هایی که در این فرایند مورد استفاده قرار می‌گیرند، نوع خاصی از شن و ماسه بوده و می‌توانند تأثیرات خاصی را نیز برجا بگذارند. روش پاشش شن و ماسه‌ها بر روی شیشه نیز با استفاده از کمپرسور‌های هوای مخصوصی انجام می‌شود.

در صورتی که دو مؤلفه فشار و زمان را تنظیم کنید، می‌توانید میزان ماتی شیشه ‌ها را نیز تعیین کنید. در خصوص اولین مؤلفه که مربوط به فشار می‌شود، باید گفت که هرقدر میزان پاشش شن و ماسه‌ها به شیشه‌ ها بیشتر باشد، میزان ماتی شیشه‌ ها نیز بیشتر می‌شود. و در خصوص مؤلفه زمان نیز می‌توان گفت که هر قدر زمان بیشتری از فرایند سندبلاست شیشه استفاده شود، مات شدن شیشه‌ ها نیز بیشتر خواهد شد.

گاهی اوقات بر روی شیشه ‌ها می‌توانید طرح‌های خاصی را نیز ببینید. این طرح‌ها را با استفاده از استینسیل بر روی شیشه ‌ها اجرا می‌کنند که سبب افزوده شدن جذابیت‌های آن‌ها می‌شود.

 

فرایند سند بلاست شیشه

 

کاربرد‌های شیشه‌ های سندبلاست

مسلماً این حجم از پیگیری و تلاش برای سندبلاست شیشه نمی‌تواند موضوع بی‌فایده و پیش پا افتاده‌ای باشد و حتماً کاربرد‌های مختلفی برای این مدل از شیشه ‌ها وجود دارد که در کنار کانکشن آلومینیومی نیز به کار می روند. به طور کلی می‌توان کاربرد‌ها و موارد زیر را برای شیشه ‌های مات نام برد.

۱-مانع

امروزه به دلیل ساختار‌های آپارتمانی خانه‌ها، معمولاً سعی می‌کنند تا از شیشه‌ های مات به جای شیشه ‌های ساده استفاده کنند. با این کار هم جلوی دیده شدن فضای داخلی گرفته می‌شود و هم آن که نور خورشید به اندازه کافی به داخل خانه تابیده خواهد شد.

۲-استفاده در سرویس‌های بهداشتی

در طراحی مدرن دکوراسیون منازل، ساخت حمام‌های شیشه‌ای بسیار رواج پیدا کرده است. این حمام‌ها تماماً از شیشه ساخته شده‌اند و برای پوشش دادن فضا و حریم خصوصی افراد، نیاز است که یا از برچسب‌های مات‌کننده و یا از پرده استفاده شود. ممکن است هیچ کدام از این موارد را نپسندید. به همین خاطر نیز می‌توانید راه حل بعدی یعنی استفاده از شیشه ‌های مات را امتحان کنید.

۳-استفاده به عنوان تبلیغات

در شرکت‌های مختلفی از دیوار‌ها و سازه‌های شیشه‌ای برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند. فرض کنید مشتری و مراجعه‌کننده‌ای که دارید و حتی برای پنج دقیقه هم که شده است، در انتظار انجام شدن کارش در سالن انتظار خواهد نشست. زمانی که به دیوار‌ها و پارتیشن‌های شیشه‌ای که تعداد زیادی هم دارند، نگاه کند و در همه جا نام و لوگو برند را ببیند، مسلماً این برند و نام در ضمیر ناخودآگاه او ثبت و ضبط شده و دائماً در ذهنش تکرار خواهد شد.

مراحل تبدیل شیشه‌ های سند بلاست

برای آن که بتوانیم شیشه ‌های سند بلاست را تولید کنیم، نیاز است تا مراحلی را طی کنیم. این مراحل را در ادامه توضیح داده‌ایم.

۱-ابتدا باید بدانید که در سند بلاست کردن، قصد و هدف اصلی آن است که مناطقی از شیشه را پوشش دهیم که قصد نداریم بر روی آن حکاکی و یا طرحی اعمال شود.

۲-قدم اولی که باید برداریم، انتخاب نوع شیشه‌ای است که قرار است آن را حکاکی نماییم. داشتن ضخامت مناسب برای شیشه می‌تواند جز مهم‌ترین ویژگی‌های شیشه ‌ها باشد.

۳-قدم بعدی چسباندن برچسب‌های طرح دار بر روی شیشه ‌ها است. در نظر داشته باشید که زیر این برچسب نباید هیچگونه حباب هوایی تشکیل شود. برچسب نیز باید به نحوی باشد که پس از انجام فرایند سندبلاست شیشه، بتوان به سادگی آن را از روی شیشه جداسازی کرد. نکته مهم دیگر در خصوص برچسب‌های چسبانده شده بر روی شیشه آن است که باید این برچسب‌ها شفاف باشند تا بتوانید طرح زیرین آن‌ها را به خوبی ببینید.

۴-گام بعدی قرار دادن تصویر مورد نظر بر روی شیشه است. سعی کنید تا حتماً تصویری که انتخاب می‌کنید، سیاه و سفید باشد.

۵-زمانی که تصویر را بر روی شیشه قرار دادید، می‌توانید قسمت‌های سفید تصویر را با یک چاقو برش دهید که به صورت دقیق نیز بتوانید آن‌ها را جدا کنید.

۶-در این مرحله دیگر به سراغ سند بلاست کردن شیشه می‌رویم و کار سندبلاست را آغاز می‌کنیم.

 

مراحل تبدیل شیشه‌ های سند بلاست

 

نکات مهم

در زمینه سندبلاست کردن شیشه ‌ها باید بدانید که رعایت کردن برخی از نکات می‌توانند بسیار اهمیت داشته باشند. در صورتی که این موارد را رعایت نکنید، ممکن است دچار مشکل شده و فرایند ماسه زنی به خوبی انجام نشود.

در بسیاری از کارخانه‌ها در عوض استفاده از شن و ماسه‌ها، امروزه از مواد مختلفی همچون سرباره‌های سرب، پوست گردو و… استفاده می‌کنند تا برای سیستم تنفس و ریه پرسنلی که در این بخش فعالیت می‌کنندف مشکلی به وجود نیاید. بنابراین رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با سندبلاست و به خصوص اگر کارخانه هنوز هم از شن و ماسه استفاده می‌کند، می‌تواند گزینه بسیار مهمی باشد.

جمع‌بندی

به طور کلی فرایند سندبلاست شیشه یکی از کار‌هایی است که برای مات کردن شیشه‌ ها انجام می‌دهند و به همین دلیل نیز با توجه به طرح روی شیشه و همچنین ضخامت شیشه ‌ها می‌تواند میزان زحمت مختلفی نیز داشته باشد. در صورتی که شیشه سندبلاست شده در کنار کانکشن فولادی قرار بگیرد و بسیار تمیز و ضخیم نیز باشد، قیمت بالاتری داشته و قطعاً کیفیت خوبی نیز دارد. فراموش نکنید که خرید این گونه از شیشه ‌ها را بایستی از فروشگاه‌های معتبری انجام دهید که نسبت به کیفیت خدمات آن‌ها اطمینان خاطر دارید.